בנייה וקידום אתרים


קידום אתרים בעבר

קידום אתרים במנועי חיפוש הוא אוסף שיטות שמטרתו לשפר את מיקומו של אתר אינטרנט בתוצאות החיפוש של מנועי החיפוש. באנגלית זה נקרא Search Engine Optimization, או בראשי התיבות SEO. מנוע החיפוש מקל על גולשים באינטרנט למצוא את האתר או דף המידע שברצונם להגיע אליו וזאת לפי הערך שבוחר המשתמש להזין בשאילתת החיפוש. לאחר סיום פעולת החיפוש, מנוע החיפוש מחזיר תוצאות מסודרות לפי רלוונטיות. משתמשים רבים צופים בעיקר בתוצאות המתקבלות בדף התוצאות הראשון והשני, ואינם טורחים להתקדם לדפים הבאים. בגלל תופעה זו, בעלי אתרים ירצו להיות מדורגים גבוה, ככל האפשר, בדירוג התוצאות של מנועי החיפוש. קידום האתרים חשוב במיוחד עבור אתרים מסחריים שכן מדובר בחשיפה לקונים פוטנציאלים. כאשר מדברים על קידום אתרים, הכוונה היא לתוצאות החיפוש המופיעות בעמוד תוצאות החיפוש ולא לקישורים ממומנים המופיעים בדרך כלל בצד העמוד או פרסומות המשולבות בראש העמוד. בעבר, הוספת אתר היתה נעשית ידנית על ידי מנהל אתר האינטרנט בדף רישום בו הוא הוסיף את כתובת האתר.


תגיות הHTML שהן למעשה מתארות את המידע שאותו אתר עוסק בו היו נבדקות וכך היתה נבדקת הרלוונטיות של העמוד לחיפוש שנעשה. כאשר מנהלי אתר הבינו איך השיטה עובדת הם הזינו בתגיות אלה הרבה מידע שכלל אינו כלול באתר על מנת שאפילו שהתוצאה היא לא רלוונטית לחיפוש, היא תוביל אל האתר.  עקב כך, מנועי חיפוש כבר לא הסתמכו על תגי הHTML, אלא על פרמטרים נוספים כמו כותרת הדף, שם התחום, שמות קובצי האתר, והיררכיית העמודים באתר. בנוסף התחשבו המנועים בתגי HTML נוספים כמו טקסט מודגש, כותרת בעמוד ומאפייני תמונה. למרות זאת, השליטה נותרה עדיין בידי מנהל האתר. ממציאי גוגל סרגיי ברין ולארי פייג' פיתחו שיטה בה למנהל האתר אין השפעה ישירה על דירוג האתר. השיטה מבוססת על כך שפופולאריות של אתר מסוים נקבעת על ידי תפוצתו ברשת האינטרנט. לפי שיטה זו, בכל פעם שמנוע החיפוש איתר קישור לאתר מסוים, דירוג האתר עלה. עם זאת מתחשב האלגוריתם בכמות הקישורים באתר כך שככל שמספר הקישורים גבוה יותר, כך אמינותם יורדת והמשקל שלהם פוחת.

קידום אתרים כיום

לאחר שנודע לבעלי האתרים על האלגוריתם החדש, הם יצרו שיטות, מניפולציות ותוכנות להעלאת דירוגיהם, כמו הפצת קישורים לאתר באתרים אחרים, יצירת קשרים עם בעלי אתרים אחרים. משום כך, פנו המפתחים של מנועי החיפוש למצוא שיטות אמינות נוספות לדירוג אתרים. כיום קשה להגדיר בדיוק את האלגוריתם המשמש את בעלי מנועי החיפוש, מכיוון שהוא נשמר חסוי. עם זאת, ניתן לשער על פי רישומים במשרד הפטנטים כי האלגוריתם מתבסס על המאפיינים הבאים: ותק האתר, תדירות עדכון האתר והוספת תוכן, תדירות שינוי הקישורים בעמוד, איכות הקוד ותוכן האתר, תדירות הכניסה לאתר דרך מנוע החיפוש, זמן השהיה של הגולש באתר, כמות הדפים בהם גולש המבקר והשיטות הישנות שפורטו לעיל. כמו כן, נראה שהאלגוריתם החדש אינו מושפע מהחדרת מידע שגוי לתגיות  הHTML של האתר.

עם התפתחות מנועי החיפוש התפתחו גם שיטות הקידום של בעלי האתרים. כיום אתרים רבים פונים לאמצעים טכניים מורכבים יותר בנוסף לשיטות הישנות. חלק מהאתרים מציגים מילות חיפוש פופולריות באתר, לרוב אף באופן נסתר כך שהצופה באתר לא יכול להבחין בהן. כמו כן, אתרים מסוימים בוחרים להציג למנוע החיפוש עמודים אחרים מאלה שהוא מציג לגולשים, דבר המשפר את דירוג האתר. המודעות לנושא קידום האתרים עולה משנה לשנה בקרב עסקים ובעלי אתרים והם משקיעים בתחום זה תשומת לב ומשאבים רבים. יש הלומדים לעשות זאת בעצמם, ובכך משקיעים מזמנם ויש הפונים לחברה חיצונית המתמחה בכך שתעשה זאת. קידום אתרים הוא תהליך מתמשך הדורש מעקב לכן התשלום לחברה חיצונית יכול לכלול מעבר לתשלום החד פעמי, גם דמי תחזוקה. התשלום לחברה החיצונית יכול להיעשות גם מותנה תוצאות כלומר, מצב בו הלקוח משלם רק אם הושג שיפור בתוצאות. לרוב, חברות קידום אתרים פועלות בשיטה של תיאום ציפיות עם הלקוח. בשיטה זו מתבצע סקר שוק התחלתי טרם תחילת העבודה ומוצעת ללקוח אסטרטגיית פעולה מומלצת, תוך תמחור המייצג את זמן והיקף העבודה הצפוי. מכיוון שמדובר בתהליך ממושך שאורך מספר חודשים לכל הפחות, התקשרויות בתחום קידום האתרים יבוצעו לרוב לפרקי זמן ממושכים. קידום אתרים בין אם מבוצע עצמאית ובין אם באמצעות חברה מקצועית מורכב ממספר שלבים הכרחיים.

השלב הראשון הוא אופטימיזציה של האתר למנועי חיפוש, SEO, כלומר, התאמת מבנה האתר לדרישות מנועי החיפוש ולמגבלותיהם. לצורך כך מציעים מנועי החיפוש הגדולים הנחיות והסברים המתעדכנים באופן שוטף. בנוסף, יש להתאים את האתר לתוכנות גלישה שונות לעמידה בתקנים, ולדאוג שתוכנו יהיה רלוונטי במידה האופטימלית למילות החיפוש, עבורן רוצה בעל האתר להופיע בעמוד התוצאות. שלב נוסף נובע מהעיקרון לפיו פועל מנוע החיפוש גוגל, האומר שאתר אינטרנט נחשב רלוונטי ככל שיש אליו יותר קישורים מאתרים אחרים. המטרה היא ליצור קישורים נכנסים, רבים ככל הניתן, ואיכותיים, כלומר המגיעים מאתרים שהם עצמם נחשבים על ידי גוגל כאתרים אמינים. גוגל ומנועים אחרים נאבקים כל העת בתופעות של הצפת קישורים, ויצירת אתרים המיוחדים לכך. אחת השיטות ליצירת לינקים כאלה היא בתשלום. שיטה זאת פסולה, לטענתם של מנהלי גוגל, והיא פועלת נגדן נמרצות. השלב האחרון, ואולי החשוב ביותר, הוא מחקר, לימוד ומעקב. מנועי החיפוש משנים מעת לעת את שיטות הדירוג שלהם, ואתר ששכן לבטח במקום הראשון עבור מילת חיפוש מסוימת עשוי לרדת בן לילה למקום נמוך לאחר עדכון אלגוריתם החיפוש. המחקר הזה נעשה במנועי החיפוש עצמם, המעדכנים את הציבור על חלק מהשינויים, וכן בדיונים בין מומחים בנושא החולקים את חוויותיהם ומסקנותיהם בפורומים שונים ובאתרים בנושא.

בניית אתרי אינטרנט קידום-אתרים עיצוב לוגו